Za naprawę cieknącego kranu warto wziąć się od razu, tym bardziej że z kranu może wykapać nawet 10 litrów wody w ciągu doby, a to oznacza wyższe rachunki. Poza tym strużki uciekającej wody mogą pozostawić nieestetyczne ślady w postaci osadów na umywalce, zlewie lub w wannie. Gdy kran cieknie, to w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę nieszczelności.
Pomimo że naprawa cieknącego kranu nie jest skomplikowana, to jednak konieczne są odpowiednie narzędzia. Poza tym nie zawsze baterię uda się naprawić. Profesjonalne usługi hydrauliczne w Warszawie obejmują między innymi montaż nowych baterii, również nablatowych i podtynkowych.
W bateriach z osobnym pokrętłem do wody cieplej i zimnej za szczelność odpowiadają gumowe uszczelki. Jeśli woda cieknie przy odkręconych kurkach, to wymiany mogą wymagać uszczelki, a jeśli przy zakręconych to możemy mieć pewność, że przecieka uszczelka na głowicy, obok sworznia pokrętła lub nakrętka wylewki.
W bateriach jednouchwytowych zamiast uszczelek znajdują się trwałe głowice ceramiczne. Oznacza to, że w przypadku nieszczelności konieczna jest wymiana baterii na nową. Można jeszcze spróbować dokręcić lub wymienić głowicę. W tym celu należy zdjąć uchwyt baterii i sprawdzić nakrętkę podtrzymującą.
Przyczyną kapania spod głowicy w bateriach dwuchwytnych może być słabo dokręcona dławica – w takim przypadku wystarczy zdjąć zaślepkę oraz odkręcić śrubę wewnętrzną i pokrętło, a następnie dokręcić dławice na sworzniu. Jeśli to nie pomoże, to konieczna będzie wymiana uszczelki. Trzeba wykręcić głowicę i nakrętkę mocującą, a potem wyjąć starą uszczelkę. W przypadku uszczelek przy wylewce wystarczy zdemontować śrubę mocującą, wyciągnąć starą uszczelkę i założyć nową.