Na czym polega gipsowanie ścian?

Gipsowanie ścian, które polega na tynkowaniu, szpachlowaniu i gładzeniu powierzchni, można wykonać samodzielnie. Na czym dokładnie polega gipsowanie ścian? Dowiedz się więcej!

Gipsowanie ścian – na czym polega?

Gipsowanie ścian wykonuje się w celu osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni, która będzie już gotowa do nałożenia ostatniej warstwy wykończeniowej ściany. Do tego celu używa się gładź gipsową lub tynk gipsowy. Gładzią można wyrównać powierzchnie takie jak tynki cementowe i cementowo-wapienne oraz inne powierzchnie betonowe. Warto zaznaczyć, że położenie gładzi, jak i tynków gipsowych nie jest jednak zalecane do pomieszczeń o dużej wilgotności. Kiedy mamy do czynienia ze ścianami o dużej chłonności podłoże przed gipsowaniem warto najpierw zagruntować, dzięki czemu wyrówna się jego chłonność.

Jak gipsować ścianę?

Warstwa gładzi gipsowej, powinna mieć do 2-3 mm grubości. W ten sposób łatwiej będzie ukryć drobne nierówności ściany oraz uzyskać gładką powierzchnię. Chcąc używać tynków gipsowych, należy nakładać tylko jedną warstwę o grubości do 2 cm. W takim przypadku już nie jest koniecznością wyrównywanie takiej ściany gładzią. Aby nałożyć tynk, nie trzeba zatrudniać specjalistów, można to zrobić ręcznie lub maszynowo, za pomocą agregatu tynkarskiego. Przed samym gipsowaniem ściany warto zadbać o następujące rzeczy:

Oprócz wymienionych przygotowań, warto zadbać o bezpieczeństwo pracy oraz odpowiedni zestaw narzędzi. Bez względu czy powierzymy gipsowanie ścian profesjonalnej firmie, czy też wykonamy ją osobiście, warto zapoznać się wcześniej ze szczegółami, które ułatwią wykonanie tej pracy.